- http://viaferrata.orionsoft.cz

Häntzschelstiege

Začátek kramlového úseku

Charakteristika

Oblast Středoněmecká vysočina, Saské Švýcarsko
Stát Německo
Vrchol(y) Affensteine 458 m
Obtížnost (dle průvodce)* Lehká (B)
Nadmořská výška 458 m n. m.
Doba celkem (ferrata) 1 hod 50 min (0 hod 30 min)
Převýšení celkem (ferrata)  250 m (100 m)

Hodnocení *

Hodnocení Autora Ostatních
Krása Pěkná  2/3 -
Tech. náročnost Mírně obtížné (B)  2/5 -
Exponovanost Exponované  2/3 -
Kvalita jištění Perfektní  3/3 -
Návštěvnost Navštěvovaná cesta  2/3 -

Trasa (hlavní body)

údolí - Häntzschelstiege - sestup

Parking / výchozí bod

6 km V  směrem od obce Bad Schandau.
Příjezd autem: Podél Labe do Bad Schandau. Jedeme do centra. Ještě než dojedeme ke kostelu v levé zatáčce odbočujeme vpravo do údolí Kirnitzschtal. Po silnici S165 s kolejí elektrického vláčku jedeme na parkoviště Beuthenfall. Parkoviště není velké a je velmi brzy obsazené, takže je třeba přijet včas. Na parkovišti se platí poplatek / 1 Euro/h v r. 2019/

Nástup

0 hod 20 min, převýšení 150 m.
Přes můstek přes potok a vlevo vzhůru po červené značce. Asi po 0,5 km rozcestí kde s červenou značkou odbočujeme vpravo. Asi po 250 m vpravo velký balvan - odbočujeme vlevo po červené značce k úpatí skal . Zde červená značka odbočuje vlevo a my pokračujeme po zeleném trojúhelníku vpravo. Podél úpatí skal k počátku cesty Häntzschelstiege. Zde cedule upozorňující : Jen pro zkušené.

Via ferrata

0 hod 30 min, převýšení 100 m.
Cesta Häntzschelstiege začíná schodištěm s dřevem vyztuženými schody. Nad nimi začíná vlastní klettersteig.

Nejprve několik kroků vzhůru po pískovcových stupech, pak vpravo výšvih po skále, traverz zpět vlevo a rozsedlinou vzhůru. Velké kramle a po většině trasy i průběžný drát na jištění. Po dosažení hřebenu vyhlídka. Pokračujeme vpravo žebříkem přes další skalku pokračujeme k další stěně. Cesta vede do úzké pukliny – batoh musí se zad. Několik metrů rovně a pak vzhůru nejprve po kramlích, výše žebříky.
A po dalších kramlích nejprve po pravé, pak po levé stěně a dále vzhůru až na vrchol věže. Pokračujeme po hřebeni, rozsedliny mezi věžemi překonáváme s pomocí lávek a zajištěných překroků.

Sestup

1 hod 0 min.
Cesta pokračuje dále po hřebeni lesem, obchází další skalky a vyúsťuje na další značenou cestu Reitsteig. Až sem je značena jako jednosměrná cesta výhradně pro výstup.

Nejkratší návrat: čas 1h. Pokračujeme dále k jihu po cestě Reitsteig na křižovatku s modrou a červenou značkou a odtud vlevo asi 0,5 km k odbočce na Frienstein vlevo. Sestoupíme po této odbočce- dřevěné schody – až k zelené značce. Po ní vlevo a systémem dřevěných a kovových schodišť na červenou značku. Odtud je to 30 minut k výchozímu bodu.
Jinou možnosti je cestou Reitsteig odbočit vpravo sejít na křižovatku se žlutou značkou a zde máme 2 možnosti. Prvá je sestupovat rovnou po žluté / červené značce vpravo cestou Malerweg – cesta cca 2 h.

Druhou možností pro vytrvalé je naopak sestoupit po žluté značce vlevo cestou Hellge Stiege – zpočátku dřevěné schody – pak cesta údolím až na křižovatku se zelenou značkou. Zde se dáme vpravo a z další křižovatky můžeme pokračovat cestou Rotkehchenstiege (z křižovatky přímo rovně) zpět vzhůru, případně těžší cestou Starke Stiege (z křižovatky v ostré levé zatáčce vlevo vzhůru po neznačené lesní cestě) obtížnosti B / viz samostatný popis/. Tato varianta pro vytrvalé bude o další 2 hodiny delší

Další informace

Láďa Beneš

Aktualizace článku: 11. dubna 2019

Upozornění: Přes veškerou snahu o aktuálnost a přesnost mohou popisy cest obsahovat chyby či nepřesnosti. Popisy jsou chráněny dle autorského práva a nelze je v jakékoliv formě šířit bez svolení autora a provozovatele serveru.