Ferrata set
Vlastní samojištění v podstatě klasicky znamenalo dva kusy lana s karabinami přivázané k úvazu. Karabiny jsou zapínány k fixnímu lanu či jiným pomůckám v cestě a při pádu by lezec měl zůstat viset na laně s karabinou.
Při maximálním možném pádu na ferratě může vzniknout náraz, který je při horolezeckém pádu téměř nemožný. Takové síly pak nevydrží ani karabiny jištění, ani tělesná schránka lezce. Proto se hledalo řešení, jak uvedené síly při záchytu pádu snížit. Toto řešení bylo nalezeno v tlumičích pádu, tj. jakýchsi lanových brzdách, umožňující prokluz jistícího lana, čímž je zajištěno jištění podobné dynamickému horolezeckému jištění a pádové síly se tak významně snižují.
V průběhu vývoje se užívaly a užívají hlavně dva systémy:
- systém typu V:
typickým představitelem byl zejména systém Zyper firmy Petzl, i když podobný systém dělá (či dělala) i např. firma Mammut. U tohoto systému se na fixní pomůcku zajištěné cesty zavěšuje pouze jedna karabina, takže v případě pádu může lano proklouznout tlumičem pádu, umístěným původně ve vrcholu V, až ke druhé karabině. Nevýhodou systému ale bylo vyřazení jeho tlumicí funkce, pokud lezec v roztržitosti či ve zmatku zavěsil na fixní pomůcku karabiny obě. Po několika vážných nehodách se selháním tohoto typu jištění nebyl systém dále doporučován a řada firem jej zcela stáhla ze svého programu, včetně firmy Petzl. I když, podle mého názoru, měl tento systém své nesporné výhody v určité jednoduchosti, prostě nebyl "blbuvzdorný", resp. nebyl odolný vůči selháním, vzniklým zejména při krizových situacích (při bouřce apod.).
- systém typu Y:
na tomto systému je založena většina dnes používaných jisticích sestav na zajištěné cesty. Na fixní pomůcky v cestě se zapínají obě karabiny, protože prokluz je zajišťován společnou větví Y-systému. Klasický systém pomocí vložené víceotvorové brzdy používá dnes většina firem, příkladem může být český systém od firmy Singing Rock. Jinou modifikací systému Y je Zyper-Y firmy Petzl, vzniklý modifikací původního V-systému Zyper. Podle mého názoru je lepší zvolit systém, užívající standardní horolezecké lano 10.5mm (ani nemusí být profesionálně vyroben - systém si můžeme sestavit z dílů sami). Někteří výrobci užívají pro své systémy lano 9mm, což podle mého názoru není ideální. Pokud zvolíme cestu vlastní výroby (poskládání) setu, je třeba jen dávat pozor právě na soulad síly použitého lana a velikosti otvorů v tlumiči pádů.
Tomáš Bohanes
Jak vytvořit ferrata set
Upozornění: společnosti vyrábějící horolezecké vybavení (Singing Rock, Kong) varují před používáním podomácku vyráběných ferrata setů. Poukazují na to, že i když je s brzdou použito lano správného typu a průměru, nemusí s brzdou dobře spolupracovat kvůli dalším parametrům lana (např. ohebnost, posuv opletu) a set tedy nemusí být bezpečný. Továrně vyráběné sety jsou bezpečnostně testovány jako celek a toto u nich nehrozí.(cenový rozdíl mezi továrně a doma dělaným setem je jen malý nebo dokonce žádný - pozd. red.)
Vezmeme dva kusy dynamického horolezeckého lana (nejlépe 10,5 nebo 11 mm, musí odpovídat použité brzdě) o délce 3,8 a 1,8 m. Lana spojíme osmičkovým uzlem vázaným zároveň na obou pramenech tak, že lana vytvoří vidličku ve tvaru „Y“..
Na obou koncích vidličky připevníme osmičkovými smyčkami po jedné ferratové karabině. Podle použité karabiny a „zarážky“, která drží lana ve správné části karabiny, buďto uvážeme nejprve smyčky a pak je vložíme do karabiny nebo (častěji) budeme muset osmičkové smyčky provazovat rovnou skrz karabiny.
Zbylý konec lan propleteme brzdou podle návodu a jeho koncem přivážeme brzdu k úvazku (viz Jak se navázat).
Obr: HO Sakal
Použité karabiny musí být určeny pro via ferraty (nesou označení K v kroužku, jako „klettersteig“). Jiné jednak nemusí mít dostatečnou pevnost a jednak rozvor (takže by někde nešly připnout). Karabiny musí mít automatickou pojistku (šroubovací je nevhodná). Existují pojistky, které se odemykají posunutím dolu nebo pootočením. Asi pohodlnější jsou prvé. Pokud použijete tyto, je dobré si zkusit, zda se pojistka protáčí ještě do stran či nikoliv. Pokud ano, můžete dostávat při odemykání smyk, což někomu nevyhovuje.
Je více než rozumné použít nějakou vhodnou zarážku udržující lano v dolní části karabiny, kde má být. Jinak hrozí nebezpečí, že při přepínání lano z karabiny vypadne, nebo že při pádu bude náraz zachycen v méně vhodné části karabiny. Také se s karabinou bez zarážky hůře operuje. Nejlepší řešení je asi koupit plastovou zarážku v horolezeckých potřebách, stojí cca 15 Kč.
Tomáš Kubec
Upozornění: Publikované informace mohou přes veškerou snahu o správnost obsahovat chyby či nepřesnosti, jejich využití je na vaše nebezpečí. Články jsou chráněny dle autorského práva a nelze je v jakékoliv formě šířit bez svolení autora a provozovatele serveru.